Návody pre DIY projekty

Pre tých čo si trúfajú a chceli by si odliať svoj kúsok z betónu sami, máme pripravené návody a sadu inštruktážnych videí k produktom z našeho e-shopu. Inštruktážne videá sú zatiaľ dostupné len v angličtine. Ak by ste potrebovali ďalšie rady, obráťte sa priamo na nás. Radi vám poradíme.

Výroba betónového pultu (1500 × 600 mm)

Nasledujúci návodu bližšie popisuje DIY výrobu betónového pultu s rozmerom 1500 × 600 mm a hrúbkou 24 mm, opatrený výrezom na umývadlo a betériu. Všetky spomínané meteriály nájdete v našom e-shope. Na konci postupu nájdete inštruktážne videá. Videá sú zatiaľ dostupné len v anglickom jazyku.

2× biely betónový mix Z COUNTERTOP MIX
2× cementová podkladová doska CEMNETEX
1× sklotextilná mriežka FG 50
1× úchyty na mriežku Z CLIPS
1× samorezné skrutky
1× vystužená lepiaca páska
1× malé balenie hranového profilu EURO
1× sada na rezanie profilov Z EXPERT SET
1× ohybná forma na dres
1× vytĺkacia forma na batériu
1× uzáverový náter

– lopatkový mixér (bubnové miešačky neprinášajú konzistentné výsledky)
– krížový skrutkovač
– pultové hladidlo na rovnomerné rozliatie betónu do formy
– magnéziové hladidlo na odtránenie prebytočného vzduchu z povrchu
– oceľové hladidlo na finálne zahladenie
– brúsne podložky
– valček alebo podložky na nanášanie uzáveru

2× aditívum Z LIQUI CRETE
1× oprava defektov Z COUNTER PATCH
1× pigmenty alebo farby
1× balenie profilovej textúry
1× balenie textúrovanej podložky

Postup výroby

 • Zo skrinky alebo nábytku, na ktorý si chcete odlaiť vrchnú betónovú dosku je treba odstrániť vrchnú dosku. Túto nahradíte podkladovou základovou cementovou doskou na ktorú budete nalievať betón do formy.
 • Pri odliatí 24 mm hrubej je potrebné použiť základovú cementovú dosku hrúbky 6 mm. Cementovú dosku treba orezať na presný rozmer, tak aby presne lícovala k vrchným hranám skrinky.
 • V prípade, že budete chcieť mať v doske zapustené muývadlo, mali by ste si predtým, než pripevníte cementovú dosku na skrinku, vyrezať otvor na dres.
 • Cementovú dosku pripevníte k skrinke buď samorezným skrutkami alebo silikónovým lepidlom.
 • Na rezanie vnútroných a vonkajšćh rohov môžete použiť pomôcku na rezanie profilov Z EXPERT SET. Tá slúži na rezanie vonkajšých a vnútorných rohov v presnom uhle, tak aby po osadení na cementovú dosku presne do seba zapadali.
 • Takto pripravený drez s formou pripevníte pomocou smorezných skrutiek na cementovú dosku.
 • Po zatrvdnutí betónu vytĺkacie formy jednoducho zatlačením odtránite.
 • K prípave betónovej zmesi použite 2 vrecia (45,2 kg) bielej betónovej zmesi Z COUNTERTOP MIX a 5,8 litrov vody.
 • Do veľkej nádoby si nalejte 2,4 litra vody a za pomoci lopatkového mixéra postupne vsypte jedno vrece betónového mixu. V polovici prisypávania pridáte dalších 0,5 litra vody. Zmiešavanie robíme vždy po vreciach a nie naraz, takže v tomto prípade proces miešania druhého vreca zopakujete v druhom vedre. Výsledná hmota by mala mať konzistecniu tekutého betónu.
 • V prípade že chcete mať betónovú dosku bez pórov a vzduchových bublín charakteristických pre surový betón, odporúčame pri miešaní pridať aditívum Z LIQUID CRETE.
 • Ak chcete betón farebne zatónovať, môžete počas miešania do zmesy vsypať niektorý z našich pigmentov. Buď integrálny COLOR PACK na zvýraznenie bielej, šedej alebo čiernej alebo jeden, prípadne kombináciu viacerých farieb pigmentu Z TERRA TINT. Pri miešaní COLOR PACK použite max. jedno vrecko na jedno vrece betónovej zmesi. Pri miešaní Z TERRA TINT si môžte pomer zvoliť aký chcete. Čím viac pigemntu pridáte, tým bude oddtieň tmavší a sýtejší.
 • Počas miešania môžte tiež do zmesi vsypať kamemnný granulát s rôznou zrnitosťou a farebnosťou. Tým dosiahnete zaujímavé materiálové efekty,
  ako napríklad vzhľad terazza alebo žuly.

Čas potrebný na výrobu
– na prípravu 2–3 hodiny
– na tvrdnutie betónu min. 24 hodín
– na zaschnutie uzáverového náteru 6 hodín

Kompletné inštruktážne video

Inštalácia podkladu a profilov

Inštalácia vytĺkacích foriem

Osadenie ohybnej formy na drez​

Príprava cementového mixu​

Farbenie akrylovými farbami

Aplikácia uzáverového náteru

Výroba betónového obkladu (1,5 m²)

Nasledujúci návodu bližšie popisuje DIY výrobu betónového obkladu s pokrytím 1,5 m² (132 obkladačiek). Všetky spomínané meteriály nájdete v našom e-shope.

1× biely betónový mix Z COUNTERTOP MIX
1× balenie formy na obklad SUBWAY

Lopatkový mixér (bubnové miešačky neprinášajú konzistentné výsledky)
Oceľové hladidlo.
Brúsne podložky.
Valček alebo podložky na nanášanie uzáveru.

1× aditívum Z LIQUI CRETE
1× sada na farbenie (pigmenty alebo farby)
1× balenie textúrovanej podložky
1× balenie formy lemu CHAIR RAIL alebo PENCIL

Postup výroby

 • K prípave betónovej zmesi použijeme 1 vrece (22,7 kg) bielej betónovej zmesi Z COUNTERTOP MIX a 2,9 litrov vody.
 • Do nádoby si nalejeme 2,4 litra vody a za pomoci lopatkového mixéra postupne vsypeme jedno vreco betónového mixu. V polovici prisypávania pridáme dalších 0,5 litra vody. Výsledná hmota by mala mať konzistecniu tekutého betónu.
 • V prípade že chcete mať betónový obklad bez pórov a vzduchových bublín charakteristických pre surový betón, odporúčame pri miešaní pridať aditívum Z LIQUID CRETE.
 • Ak chceme betón farebne zatónovať, môžme počas miešania do zmesy vsypať niektorý z našich pigmentov. Buď integrálny COLOR PACK na zvýraznenie bielej, šedej alebo čiernej alebo jeden, prípadne kombináciu viacerých farieb pigmentu Z TERRA TINT. Pri miešaní COLOR PACK použite max. jedno vrecko na jedno verce betónovej zmesi. Pri miešaní Z TERRA TINT si môžte pomer zvoliť aký chcete. Čím viac pigemntu pridáte, tým bude oddtieň tmavší a sýtejší.
 • Počas miešania môžte tiež do zmesi vsypať kamemnný granulát s rôznou zrnitosťou a farebnosťou. Tým dosiahnete zaujímavé materiálové efekty,
  ako napríklad vzhľad terazza alebo žuly.

Čas potrebný na výrobu
– na prípravu XX hodín
– na tvrdnutie betónu XX hodín
– na zaschnutie uzáverového náteru XX hodín

Kompletné inštruktážne video

Výroba mikrocementovej stierky (10 – 20 m²)

Nasledujúci návod bližšie popisuje DIY výrobu mikrocementovej stierky na stenu pri pokrytí cca 10–20 m² v závislosti od hrúbky a povrchu podkladu. Všetky spomínané materiály nájdete v našom e-shope.

1× biely alebo šedý mikrocementový mix
1× penetračný náter FLEXY BO
1× uzáverový náter CAS 150
1× uzáverový náter Z AQUA THANE M35 do vlhkých priestorov

– lopatkový mixér (bubnové miešačky neprinášajú konzistentné výsledky)
– murársku lyžicu alebo kelňu
– oceľové hladidlo s oblými hranami
– valček alebo podložky na nanášanie uzáveru

1× pigmenty
1× balenie textúrovanej podložky

Postup výroby

 • Povrch na ktorý chcete aplikovať mikrocment musí byť pevný, zbavený prachu a nečistôt.
 • Pred aplikáciou mikrocementu, treba povrch steny alebo podlahy natrieť penetračným náterom Flexy Bo použitím valčeka alebo maliarskej štetky. Po cca 45 min môžte naniesť prvú vrstvu mikrocementu.
 • V nádobe za pomoci lopatkového mixéra dôkladne zmiešajte 16 kg  mikrocementového mixu s 5–6 l vody.
 • Zmes miešajte po dobu min. 5 minút a ďalšie 4 minúty nechajte pôsobiť aditíva. Následne zmes miešajte ďalších 5 minút.
 • V prípade že chcete miktorementovú zmes farebne zatónovať, použite akúkoľvek pigmentovú prísada oxidu železa pre betónové zmesi. Tú pridajte pred prvým miešaním.
 • Keďže v našej ponuke pigmenty pre mikrocement zatiaľ nenájdete, postupujte pri miešaní podľa návodu, ktorý odporúča výrobca pigmentu.
 • Po zaschnutí penetračného náteru (po 45 minútach) začnite s nanášaním pripravenej mikrocementovej zmesi na stenu. K tomu použite klasickú murársku lyžicu alebo kelňu.
 • Na roztieranie a súčasne hladenie použite nerezové oceľové hladidlo so zaoblenými hranami.
 • Zmes nahadzujte a následne roztierajte krúživými pohybmi od stredu steny smerom k okraju. Pri roztieraní sa snažte dodržat jednotnú 1,6 mm hrubú vrstvu stierky.
 • V prípade že nanášate mikrocement v suchých priestoroch na dokonale rovný podklad, stačí vám mikrocement naniesť len v jednej vrstve.
 • V prípade že nanášate mikrocement vo vlhkých priestoroch alebo na nie príliš rovný podklad, musíte mikrocement naniesť minimálne v 3-och vrstvách. Pri aplikácii novej vrstvy, treba aby spodná vrstva najprv stvrdla a zaschla.
 • V prípade, že si želáte aby povrch stierky mal štruktúru kameňa, použite niektorú z našich texturovaných podložiek určených na otláčanie 3D textúr do povrchu. Textúru otlačíte pomocou mierneho tlaku dlaňami rúk. Otláčanie realizujte do poslednej vrstvy mikrocementu, v čase jej tvrdnutia od 6 do 12 hodín od nanesenia vrstvy.
 • Každú nanesenú vrstvu mikrocementu nechajte stvrdnúť a schnúť cca 24 hodín.
 • Po uschnutí mikrocementu pomocou valčeka alebo podložky naneste uzáverový náter CAS 150 v min. 3 vrstvách. Každú vrstvu uzáveru nechajte schnúť 6 hodín.
 • V prípade, že mikrocement aplikujete do vlhkých priestorov, použite uzáverový náter Z AQUA THANE M35.

Čas potrebný na výrobu
– na prípravu 30 minút
– na tvrdnutie stierky min. 24 hodín
– na zaschnutie uzáverového náteru 18 hodín